Staż - czyli słów klika o podwójnym egzaminie

Piszemy głownie do przedstawicieli branży HR, nie mniej jednak naszego bloga odwiedzają też osoby z niepełnosprawnością rozważające podjęcie zatrudnienia. Tym razem słów kilka dla przedstawicieli obu stron rynku pracy.

Umowa o pracę to jedno z marzeń wielu osób niepełnosprawnych. Kluczem do jego spełnienia często okazuje się umowa próbna, czyli ta, którą pracodawca proponuje jako pierwszą. Zanim zdecydujemy się ją podpisać lub odrzucić, poznajmy podstawowe informacje na jej temat.

Podwójny egzamin

W opiniach na temat okresu próbnego wciąż powszechne jest twierdzenie, że przynosi on korzyści jedynie dla pracodawcy. Przecież to szef chce nas sprawdzić i ocenić, czy pasujemy do jego wymarzonej wizji firmy. Oferuje nam niestabilne zatrudnienie, nie gwarantując już przy początkowych ustaleniach późniejszego przedłużenia współpracy. My jednak nie musimy się sprawdzać, bo... po co? Znamy swoje umiejętności, mamy doświadczenie i to wystarczy. Nic bardziej mylnego. 

Umowa próbna jest takim samym sprawdzianem dla pracodawcy, jak i dla pracownika. Owszem, pracodawca weryfikuje nasze kompetencje, jednak my też oceniamy, czy warunki pracy, jakie nam zapewnia, są dla nas odpowiednie. Co więcej, może zdarzyć się tak, że szef zechce kontynuować współpracę po okresie próbnym, a to my odmówimy, ponieważ jakiś element nie będzie pasował do naszej wizji przyszłości.

Staż a następnie okres próbny to czas na wzajemne zapoznanie się pracodawcy i pracownika. Z pewnością nie jest czymś, czego należy się bać. Wybierając pracę, którą kochamy, nie przepracujemy ani jednego dnia w swoim życiu.

Z drugiej strony strony czy staż nie jest też idealną okazją aby po raz pierwszy postawić się jako pracodawca osoby z niepełnosprawnością? Aktualnie wiele projektów aktywizacyjnych skierowanych dla osób z niepełnosprawnościami oferuje pracodawcom zainteresowanych uczestnictwem w programach stażowych pokrycie kosztów tego pierwszego etapu zatrudnienia.
Zespół asystenta pracodawcy pomoże Państwu przygotować się do tego zadania, a także podpowie o aktualnych możliwościach skorzystania z dofinansowanych programach stażowych skierowanych do osób z niepełnosprawnościami.
więcej: asystentpracodawcy.pl

Photo by Tim Gouw from Pexels

Copyright © ASYSTENT PRACODAWCY | Blog. Designed by OddThemes